کارشناس رسمی دادگستری مواد محترقه و منفجره و بررسی قیمت و ارزش مواد منفجره

سالانه مقدار زیادی مواد محترقه و منفجره در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. بخشی از این مواد به صورت قاچاق وارد می‌شوند و بخشی اعظمی از آن نیز در داخل تولید و یا به طرق مختلف وارد می شوند. خرید و فروش این مواد مستلزم تعیین قیمت مشخصی برای آن است. در حال حاضر معادن بزرگترین مصرف کننده خصوصی و خریدار مواد منفجره هستند و در کنار آن‌ها شرکت‌های تولید کننده مواد محترقه هستند که به صورت قانونی تولیداتی انجام می‌دهند، که خرید و فروش این مواد باید بر اساس قیمت تعیین شده صورت بگیرد.
کارشناس رسمی دادگستری مواد محترقه و منفجره وظیفه تعیین قیمت مواد منفجره برای عرضه به بازار‌های مذکور و همچنین برای مشخص نمودن میزان جریمه در قاچاق این کالاها را بر عهده دارد.
در حال حاضر شرکت‌ها و نمایندگی های زیادی برای فروش مواد منفجره‌ اعم از دینامیت، سی فور، مواد منفجره معدنی،  تی ان تی، باروت، گوگرد، آنفو، کتراک و دیگر مواد منفجره وجود دارد که در همه شهرهای کشور خصوصا تهران، شیراز و اصفهان فعالیت می‌کنند.
کارشناس دادگستری مواد محترقه و منفجره قیمت مواد فوق را بر اساس فرمول‌هایی مشخص می‌کند. بسیاری از این مواد وارداتی هستند و با قیمت مشخص وارد می‌شوند که کارشناس کار سختی برای تعیین قیمت آن‌ها ندارد. اما موادی که در داخل تولید می‌شوند با توجه به کیفیت تولید و همچنین قیمت‌ عرف و بازار جهانی مشخص می‌شود. برای مثال قیمت فیتیله‌های انفجاری هر گرم بیش از پانصد تومان است و قیمت هر کیلو آنفو نزدیک دو هزار تومان برآورد می‌شود.
معمولا قیمت مواد اولیه بسیار ناچیز است و این موضوع نیز انگیزه‌ای برای افراد مختلف است تا درآمد زیادی کسب کنند به همین دلیل نیز با انواع باروت و گورگرد و سایر مواد شیمیایی اقدام به ساخت انواع بمب‌های دستی می‌کنند.
اما اهمیت کار کارشناس رسمی مواد محترقه و منفجره در تعیین ارزش و قیمت کالای قاچاق نیز اهمیت خاصی دارد. احتمالا خبر های زیادی در خصوص کشف محموله‌های قاچاق شنیده‌اید. علاوه بر جرایمی که در سایر مقالات در مورد آن بحث کردیم متخلفان جریمه مالی نیز باید پرداخت کنند. برای مثال فرش کنید یک کانتینر مواد محترقه کشف شده است. چگونه قیمت آن تعیین می‌شود. کارشناس مواد محترقه و منفجره با بررسی انواع مواد و همچنین کیفیت و شرکت تولید کننده اقدام به تعیین قیمت می‌کند. مواد تشکیل دهنده اصل اساسی در تعیین قیمت هستند. نکته دیگر وجود کالاهای مشابه در بازار است. کالاهایی که قاچاق می‌شوند برای مصرف در بازار داخلی هستند بنابراین مشابه آن با قیمت مشخص وجود دارد بنابراین کارشناس با توجه به آن قیمت‌ها ارزش بار قاچاق را نیز تعیین می‌کند.